Przejdź do treści
Run by JobHunter.io

Co to jest DevOps?

Słowo DevOps to połączenie pojęć development i operacji, które mają reprezentować wspólne lub wspólne podejście do zadań wykonywanych przez zespoły rozwoju aplikacji i operacji w firmie IT.

W najszerszym znaczeniu DevOps to filozofia, która promuje lepszą komunikację i współpracę między tymi zespołami – i innymi – w organizacji. W swojej najwęższej interpretacji DevOps opisuje przyjęcie iteracyjnego tworzenia oprogramowania, automatyzacji oraz wdrażania i konserwacji programowalnej infrastruktury. Termin ten obejmuje również zmiany kulturowe, takie jak budowanie zaufania i spójności między programistami a administratorami systemów oraz dostosowywanie projektów technologicznych do wymagań biznesowych. DevOps może zmienić łańcuch dostarczania oprogramowania, usługi, role zawodowe, narzędzia IT i najlepsze praktyki.

Chociaż DevOps nie jest technologią, środowiska DevOps zazwyczaj stosują wspólne metodologie. Należą do nich:

  • narzędzia ciągłej integracji i ciągłego dostarczania lub ciągłego wdrażania (CI/CD), z naciskiem na automatyzację zadań;
  • systemy i narzędzia wspierające wdrażanie DevOps, w tym monitorowanie w czasie rzeczywistym, zarządzanie incydentami, zarządzanie konfiguracją i platformy współpracy;
  • cloud computing, mikroserwisy i kontenery wdrażane równolegle z metodologiami DevOps.

Podejście DevOps jest jedną z wielu technik stosowanych przez personel IT do realizacji projektów informatycznych spełniających potrzeby biznesowe. DevOps może współistnieć z rozwojem oprogramowania Agile; Struktury zarządzania usługami IT, takie jak ITIL; dyrektywy zarządzania projektami, takie jak Lean i Six Sigma; i inne strategie.

Niektórzy specjaliści IT uważają, że proste połączenie Dev i Ops nie wystarczy, a termin DevOps powinien wyraźnie obejmować biznes (BizDevOps), bezpieczeństwo (DevSecOps) lub inne obszary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *