Przejdź do treści
Run by JobHunter.io

Czym zajmuje się programista backend-u?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się za kulisami strony internetowej? W jaki dokładnie sposób kliknięcie przycisku przenosi Cię na inną stronę? A dokąd trafiają Twoje dane osobowe, gdy rejestrujesz się na bezpłatny okres próbny?

Back-end developerzy to eksperci, którzy budują i utrzymują mechanizmy przetwarzające dane i wykonujące akcje na stronach internetowych. W przeciwieństwie do programistów front-end, którzy kontrolują wszystko, co można zobaczyć na stronie internetowej, programiści back-end zajmują się przechowywaniem danych, bezpieczeństwem i innymi funkcjami po stronie serwera, których nie widzisz.

Back-end development oznacza pracę nad oprogramowaniem po stronie serwera, które skupia się na wszystkim, czego nie widać na stronie internetowej. Programiści zaplecza zapewniają prawidłowe działanie witryny, koncentrując się na bazach danych, logice zaplecza, interfejsie programowania aplikacji (API), architekturze i serwerach. Używają kodu, który pomaga przeglądarkom komunikować się z bazami danych, przechowywać, rozumieć i usuwać dane.

W zespole programiści back-end współpracują z programistami front-end, menedżerami produktów, głównymi architektami i testerami witryn internetowych, aby zbudować strukturę witryny internetowej lub aplikacji mobilnej. Programiści back-end muszą znać wiele rodzajów narzędzi i frameworków, w tym języki takie jak Python, Java i Ruby. Upewniają się, że back-end działa szybko i reaguje na żądania użytkowników frontonu.

Według Glassdoor szacunkowa mediana wynagrodzenia podstawowego dla dewelopera stron internetowych typu back-end w Stanach Zjednoczonych wynosi 115 604 USD na czerwiec 2022 r. Średnia pensja podstawowa wynosi 95 072 USD. Może się to różnić w zależności od Twojej lokalizacji, stażu pracy i innych czynników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *