Przejdź do treści
Run by JobHunter.io

Czym zajmuje się programista front-end?

Programista front-end tworzy front-endową część witryn i aplikacji internetowych — czyli tę część, którą użytkownicy faktycznie widzą i z którą wchodzą w interakcję.

Programista frontonu tworzy witryny i aplikacje przy użyciu języków internetowych, takich jak HTML, CSS i JavaScript, które umożliwiają użytkownikom dostęp do witryny lub aplikacji i interakcję z nimi. Gdy odwiedzasz witrynę, elementy projektu, które widzisz, zostały stworzone przez programistę front-end.

Porównaj to z programistami zaplecza, którzy pracują nad tworzeniem zakulisowych części witryny lub aplikacji, takich jak przechowywanie danych, bezpieczeństwo, wydajność witryny lub inne funkcje po stronie serwera.

Co robi programista front-end?

Deweloperzy front-end tworzą interfejs użytkownika (UI), który określa, co robi każda część witryny lub aplikacji i jak będzie wyglądać.

Jeśli ktoś chciałby na przykład zbudować witrynę internetową, może zatrudnić programistę front-end do stworzenia układu witryny. Deweloper front-end określa, gdzie umieścić obrazy, jak powinna wyglądać nawigacja i jak prezentować witrynę. Duża część ich pracy polega na dbaniu o to, aby wygląd i układ strony lub aplikacji był łatwy w nawigacji i intuicyjny dla użytkownika.

Wynagrodzenie front-end developera i perspektywy pracy

Według Glassdoor średnia pensja podstawowa dla dewelopera front-end w USA wyniosła 88 558 USD w maju 2022 roku. Czynniki takie jak poziom wykształcenia, doświadczenie lub certyfikaty mogą wpływać na wysokość zarobków.

Rozwój front-endu to kariera, na którą oczekuje się, że będzie nadal poszukiwana przez wiele lat. Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy donosi, że liczba miejsc pracy dla programistów internetowych w Stanach Zjednoczonych powinna wzrosnąć o 13 procent od 2020 do 2030 roku, czyli znacznie powyżej ogólnej średniej wynoszącej 8 procent dla wszystkich stanowisk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *